Gürcüstanın Baş Naziri Giorgi Qaxariya, Tbilisi şəhərinin meri Kaxa Kaladze və digər dövlət rəsmiləri sentyabrın 21-də İmereti bölgəsinə səfər çərçivəsində “Çiatura şəhərində su təchizatı sisteminin tikintisi” layihəsinin icrası ilə tanış olublar.
Layihənin podratçısı “Akkord STİK” ASC-nin Gürcüstan nümayəndəliyidir.
“Akkord Georgia” şirkətinin direktoru Məzahir Abdullayev, layihə üzrə koordinatoru Elnur Mahmudov və layihə rəhbəri Çağatay Karabuğa layihə çərçivəsində görülmüş işlər barədə Baş Nazirə ətraflı məlumat veriblər.
G.Qaxariya layihə üzrə inşa edilmiş su paylayıcı şəbəkələr, su rezervuarları, xlorlama binası, nasosxanalar, artezian quyuları, müasir SCADA sistemi (bütün sistemin mərkəzdən kompüter vasitəsi ilə idarə olunması) və AMR su sayğac sistemi ilə (uzaqdan oxuna bilən su sayğacları) yaxından tanış olub.
Baş Nazirə pandemiya dövründə şirkətin gördüyü tədbirlər, işçilərin təhlükəsizliyi istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verilib, nümayəndə heyətini maraqlandıran məsələlərə aydınlıq gətirilib.
Baş Nazir və nümayəndə heyətinin digər üzvləri görülən işləri yüksək qiymətləndirib, şirkət rəhbərliyinə və işçilərə uğurlar arzulayıblar.
Bildirilib ki, layihənin icrasına 250 nəfər işçi heyəti cəlb olub və bu heyətin 80 faizi Gürcüstan vətəndaşıdır.
Tikinti işlərinə 2017-ci il oktyabrın 23-də başlanılıb. Ötən müddət ərzində 107 kilometr uzunluğunda su paylayıcı şəbəkə çəkilib, 2 yeni su anbarı tikilib, 7 su anbarı və 1 nasosxana yenidən qurulub.
Bundan başqa, 3 yeni nasosxana, 1 xlorlama binası və sistemi inşa edilib, 7 artezian quyusu qazılıb.
Eyni zamanda, 8800 abunəçi AMR modullu su sayğacı ilə təmin olunub, müasir SCADA sistemi quraşdırılıb.
Ümumilikdə Çiatura şəhəri və Navardzeti bölgəsində 20 mindən çox əhali 24 saatlıq fasiləsiz su ilə təmin edilib.

Премьер-министр Грузии ознакомился с работами, проводимыми ОАО «Строительно-Промышленная Инвестиционная Корпорация Аккорд» в городе Чиатура
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария, мэр Тбилиси Каха Каладзе и другие государственные чиновники ознакомились с реализацией проекта “Строительство системы водоснабжения в городе Чиатура” в рамках визита в регион Имеретия 21 сентября.
Подрядчиком проекта является грузинское представительство ОАО «Строительно-Промышленная Инвестиционная Корпорация Аккорд».
Директор компании "Аккорд Грузия" Мазахир Абдуллаев, координатор проекта Эльнур Махмудов и руководитель проекта Чагатай Карабуга подробно проинформировали премьер-министра о проделанной в рамках проекта работе.
Г.Гахария ознакомился с построенными по проекту распределительными сетями, резервуарами для воды, хлорирующим зданием, насосами, артезианскими скважинами, современной системой SCADA (управление всей системой из центра с помощью компьютера) и системой командного счетчика воды (дистанционно считываемые счетчики воды).
Премьер-министр был проинформирован о мерах, принятых компанией в период пандемии, о шагах, предпринятых в направлении безопасности сотрудников, а также были разъяснены вопросы, интересующие делегацию.
Премьер-министр и другие члены делегации высоко оценили проделанную работу и пожелали руководству и сотрудникам компании успехов.
Было отмечено, что к реализации проекта было привлечено 250 сотрудников, 80 процентов из которых являются гражданами Грузии.
Строительные работы начались 23 октября 2017 года. За прошедшее время была проложена 107-километровая водораспределительная сеть, построены 2 новых водохранилища, реконструированы 7 водохранилищ и 1 насосная станция.
Кроме того, построены 3 новые насосные станции, 1 хлорирующее здание и система, пробурены 7 артезианских скважин.
В то же время 8800 абонентов обеспечены командно-модульным счетчиком воды, установлена современная система SCADA.
Всего в городе Чиатура и Навардзети более 20 тысяч жителей обеспечены 24-часовым бесперебойным водоснабжением.